İçeriğe geç

Ginseng Nerede Satılır | Ginseng Nedir?

Ginseng alternatif tıpta kullanılan ve doktorlarca çok faydalı olduğuna inanılan, aynı zamanda insana benzeyen şekli dolayısı ile Çincedeki karşılığı insan bitkisi anlamına gelen şifa verici bir bitki türüdür. Bu makalede Ginseng adı verilen bu bitkinin faydaları, tarihçesi ve alınabileceği yerler hakkında bilgi verilecektir.

Ginseng’in Tarihi

Milattan sonra birinci yüzyıla dayanmakta olan bir Çin metni şöyle der: “Ginseng, zihni güçlendirici, irfan ve bilgeliği arttırıcı bir şifalı bitkidir ve düzenli kullanımı insan ömrünü arttıracaktır.” Kırmızı Kore Ginsengi olarak bilinen bir diğer Ginseng türevi ise Uzak Doğu ülkelerinde 20 yüzyılı aşkın bir süredir kullanılmakta olan geleneksel şifalı bitkilerden en yaygın şekilde kullanımı olandır. Buna ek olarak da Ginseng, Uzak Doğu insanlarınca gizemli bir bitki olarak nam salmıştır. Günümüzde birçok kişi Ginseng’i kuvvet vermeye yarayan bir tonik ve çeşitli hastalıklara karşı bir koruyucu olarak görmektedir.

Ginseng’in İnsana Faydaları

  1. Ginseng bitkisinin kadınlar üzerinde hafızayı güçlendirici bir etkisi vardır.
  2. Ginseng, anemi olarak da bilinen kansızlığa karşı savaşmada yardımcıdır.
  3. Ginseng’in erkekler üzerinde cinsel performansı arttırıcı bir etkisi bulunmaktadır.
  4. Ginseng, tümör hücrelerinin büyümesini yavaşlatır, hatta durdurur.
  5. Antioksidan bakımından Ginseng, oldukça zengin bir bitkidir.
  6. Ginseng, kolesterol seviyesini düşürmede etkilidir.
  7. Ruhsal düzeni sağlamaya ve bilinçaltında var olan korkuları gidermeye yardımcı bir bitkidir.
  8. Ginseng bitkisi, kullanıcının vücut direncini arttırır ve fiziksel etkinliklerde daha iyi performans göstermesini sağlar, bu sebeple büyük çoğunluğunu sporcuların oluşturduğu bir kitle tarafından çokça tercih edilmektedir.
  9. Güney Kore’de bulunan Seoul Milli Üniversitesi bünyesinde yapılan araştırmalar, beyaz Kore Ginsengi kökünün Alzheimer hastalığına iyi geldiğini göstermektedir ve kalıcı etkiler gösterebilmesi için düzenli kullanımı uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.
  10. Ginseng bitkisi stresi elimine etmeye yardımcı bir bitkidir ve tüm şifalı bitkiler arasında en iyi stres giderici bitkinin Ginseng bitkisi olduğu düşünülmektedir.

Ginseng Nerede Satılır?

Ginseng bitkisini alışveriş listelerine eklemek isteyen kişiler bu bitkiyi süpermarketlerde, aktarlarda veya pazarlarda rahatlıkla bulabilir, eczanelerden Ginseng içeren takviye haplarının teminini rica edebilirler.