İçeriğe geç

En Harika Aşure Nasıl Yapılır?

Aşurenin yapılışından önce kısaca tarihi ve bizdeki önemi hakkında açıklama yapmakta fayda var. Aşure Arapça bir kelime olup, kelime anlamı itibariyle “on-onuncu” anlamına gelmektedir. Hicri takvime göre Muharrem ayının onuncu günü olan gün “AŞURE GÜNÜ” dür.

Aşure geleneği asırlık bir geçmişe sahip olup, rivayete göre Nuh (as) gemisiyle kendisine inanlarla birlikte büyük tufandan kurtulup gemi karaya oturduktan sonra gemide bulunan tüm yiyecekleri toplayarak yemek pişirmiştir. Ve günümüze kadar bu şekilde gelerek birçokk kuru bakliyat ve meyve karışımından elde edilerek yapılmaktadır.

Şimdi sizlere aşure nasıl yapılır? Bunu paylaşalım.

Gereken Malzemeler: * 1 su bardağı nohut

* 1 su bardağı fasulye

* 1 su bardağı fındık içi

* 1 su bardağı kuru üzüm

* 1. 5 su bardağı doğranmış kayısı

* 3 su bardağı aşurelik buğday

* Yarım su bardağı rendelenmiş portakal kabuğu

* 4 su bardağı toz şeker

* 1 su bardağı doğranmış elma

* 1 tutam tuz

Yapılışı: Aşure yapmak için bir gece önceden fasulye ve nohut aynı kapta ıslatılır. Yine bir gece önceden aşurelik buğday yıkanıp sıcak su ile ıslatılır. Fasulye ve nohut düdüklü tencerede yumuşayıncaya kadar pişirilir. Buğday da yine aynı şekilde haşlanır. Meyveler tencerede yumuşayıncaya kadar takribî 10 dk kaynatılır.

Büyük bir tencereye pişirilen malzemeler birlikte konur. Suyu yetersiz ise su ilave edilir. Kaynayınca fındık portakal kabuğu elma kuru üzüm tuz ve şeker atılır. Daha sonra karıştırılıp 5-10 dk kaynatılıp ocak kapatılır. Eğer daha koyu kıvam isterseniz 2 kaşık buğday nişastasını suda eritip kaynayınca ilave edebilirsiniz.

Üzerini nar tarçın kuş üzümü ile süsleyebilirsiniz. Daha sonrasında ise siz sevdikleriniz ve komşularınız afiyetle aşurenin tadına bakabilirsiniz. Aşurenin dostluk sevgi ve paylaşım olduğunu unutmadan yapılan aşureyi sevdiklerimize ve komşularımıza ikram etmeyi unutmayalım.