İçeriğe geç

En Güzel Omlet Nasıl Yapılır?

Sabah kahvaltısının vazgeçilmez yemeği omlet nasıl yapılır? İyi bir omlet öncelikle ortalama bir kalınlıkta olmalıdır. Ne ekmek dilimi kadar kalın ne de lavaş kadar ince. Krep tarzı bir kalınlığı olmalı. Omletin her iki yüzü ya da sadece tek yüzü pişirilebilir fakat iki yüzü pişirilmiş omletin yumurtalı ekmekten farkı olmuyor pek. Tek yüzü pişirilmiş omlet ise hem daha yumuşak oluyor hem de göze hitap ediyor.

Son olarak da omletin ne kadar pişirilmesi gerektiği: omlet tavadan ayrılacak gibi olduğunda omleti birkaç dakikadan daha fazla Ocakta tutmak omletin tüm suyunu çekmesine yani tatsız bir omlete neden olur. Omlet piştiğinde kolayca tavadan ayrılmalı ve tabakta servis edilebilmeli.

Sade omletin en basit tarifi için buyurunuz:

Malzemeler:

– 2 yumurta (Bir kişi için. İlave her kişi için 1 yumurta yeterli olacaktır.)

– Tereyağı

– Bir tutam tuz

Yapılışı:

Ceviz büyüklüğünde tereyağını tavada erimeye bırakıyoruz. Yağı tavanın tüm zeminine yayıyoruz ki omletin her yanı iyi pişsin: yağsız yerlerde yumurta tavaya yapışabilir. Yağ erirken yumurtaları çırpabiliriz. Bir tutam tuzla beraber yumurtaları köpük köpük olana kadar çırpıyoruz ve yağ eriyip cız sesleri kesilince de tavaya boşaltıyoruz. Birkaç dakika boyunca tavaya hiç dokunmuyoruz. Omletin kenarları tavadan ayrılmaya başlayınca omleti bir çatal yardımıyla o kenarlardan yavaşça çekiştirmeye başlıyoruz. Böylece omletin yüzeyindeki sıvı yumurta o kenarlardan tavaya akacak ve ayrı bir katman halinde pişecek. Bunu üç dört kere tekrarladıktan sonra kenarları kabarmış, ortası hafif sulu kalmış bir omlet pişmiş olacak. Afiyet olsun.

Önemli not: Omleti yerken nahoş şeylerle karşılaşmamak adına, pişmemiş yumurta akının çataldan sarkması gibi, tavayı ocaktan almadan önce omletin ortasında, kenarında berisinde pişmemiş yumurta akı olan yerlerde çatalla delik açıp o yerlerin de pişmesini sağlıyoruz.